Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-18 08:40
mk / KAI

USA: dawni aborcjoniści przechodzą do walki z kulturą chrześcijańską

Fundacja Wolność od Religii (The Freedom From Religion Foundation – FFRF) z siedzibą w Madison, stolicy stanu Wisconsin, która w przeszłości walczyła o legalizację aborcji, obecnie rozpoczęła walkę z „wzorcami (patterns) chrześcijańskimi”.

Autor/źródło: Jeffrey M Dean /Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

W kontekście tegorocznej Wielkanocy zaatakowano m.in. wpisy o treściach religijnych w mediach społecznościowych.

Informując o tym brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” jako jeden z przykładów podał tu post szeryfa Jasona Ramseya z hrabstwa Bland w stanie Virginia. Tuż przed Wielkanocą na oficjalnym Facebooku zamieścił on krzyż i życzenia: „On zmartwychwstał – obchodzimy Wielkanoc… Grób jest pusty. Alleluja. Chrystus zwyciężył śmierć. Módlmy się, aby każdy miał błogosławione i bezpieczne Święta… Niech Bóg was błogosławi. (podpisał) szeryf Jason Ramsey”.

Komentując ten wpis Chris Line, prawnik z FFRF, w wypowiedzi dla dziennika skrytykował tego rodzaju życzenia: „Są one niewłaściwe, gdyż urząd szeryfa nie upoważnia go do promowania treści religijnych w mediach społecznościowych. Można to robić prywatnie, ale nie wolno wykorzystywać swojej władzy i urzędu w takiej formie”. Szeryf na razie nie skomentował tych zarzutów.

Inną formą walki, prowadzoną przez Fundację, było zaskarżenie zespołu szkół w hrabstwie Mercer (stan New Jersey) za korzystanie z Biblii w czasie zajęć lekcyjnych. Według organizacji jest to „wspieranie jednej religii i mieszanie spraw religijnych z programem szkolnym, co narusza prawo do wolności sumienia”. W wyniku procesu szkoły muszą odejść od programu, który działał tam przez ostatnich 75 lat. FFRF walczy też o zniesienie świąt opartych na tradycji chrześcijańskiej m.in. w stanie Wisconsin.

Tego rodzaju protesty zapewne mają jakieś uzasadnienie w amerykańskim prawodawstwie, ale jeśli sięgnąć głębiej, do początków i korzeni Fundacji, mogą nasuwać się inne skojarzenia. Sprawa dotyczy parodiowania wartości chrześcijańskich, co widać w założeniach tej organizacji, a co z biblijnego punktu widzenia jest działalnością demoniczną.

Fundacja powstała 46 lat temu z inicjatywy znanej aborcjonistki i ateistki Anne Nicol Gaylor (1926-2015). Całe swoje życie poświęciła ona walce o legalizację przerywania ciąży w Stanach Zjednoczonych. W swoim stanie Wisconsin założyła najpierw komitet „Zero Population Growth” (Zerowy Przyrost Ludności), który miał finansować aborcję nie tylko w tym stanie, ale też w Nowym Jorku i w Meksyku. Na ten cel wydano ok. 3 mln dolarów. Sama Gaylor wypisała osobiście czeki na refundacje 18986 „zabiegów”.

Postępowanie założycielki miało w sobie coś szatańskiego w tym znaczeniu, że we wszystkich swych działaniach parodiowała ona kulturę i wartości chrześcijańskie. Na przykład obecne w tradycji chrześcijańskiej wyrażenie „być w stanie błogosławionym” (czyli w ciąży) wykorzystała ona, wypaczając je, w tytule swojej najbardziej znanej książki „Abortion is a Blessing” (Aborcja jest błogosławieństwem). Zresztą sama nazwa wspomnianego komitetu, mówiąca o „zerowym przyroście naturalnym”, była naigrawaniem się z Bożych słów z Księgi Rodzaju: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” (Rdz 1, 28).

Z kolei gdy na Boże Narodzenie 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Des Moines – stolicy stanu Iowa – miejscowi urzędnicy ustawili szopkę betlejemską, FFRF zareagowała natychmiast, wystawiając tam „antyszopkę”: słynną już „Bill of Rights Nativity”, w której zamiast Matki Najświętszej w żłóbek wpatruje się „Wolność Opromieniającą Świat" (Statua Wolności w Nowym Jorku), a zamiast św. Józefa i pasterzy pokłon małemu Jezusowi oddają amerykańscy politycy z końca XVII w. W żłóbku zaś zamiast Dzieciątka umieszczono „Kartę Praw” Stanów Zjednoczonych z 1789 r. Do dziś internetowi obrońcy „prawdziwego żłóbka” w Des Moines twierdzą, że „to Dzieciątko przecież nikomu nie szkodzi i mogą do Niego przyjść wszyscy, także twórcy amerykańskiego prawodawstwa”.

Posługujący duszpastersko w bazie amerykańskiej Camp Zama pod Tokio polski dominikanin o. Paweł Janociński spotkał się tam ok. 2 lat temu z podobną kontrowersją wokół żłóbka, który tradycyjnie ustawiali tam w czasie Świąt katolicy. Chciano ją zlikwidować (być może stała za tym FFRF), jednakże w tym wypadku głos katolików zwyciężył i w ostatnie Święta szopka betlejemska stała tam nadal, tuż przy głównej bramie wjazdowej.

o. jj (KAI/DT) / Madison

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-17 13:30:13
miniaturka

Ks. prof. Muszala: Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – szczepcie się!

„Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – szczepcie się!” – radzi ks. dr hab. Andrzej Muszala, Członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.
2021-04-17 14:36:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy w czasie, gdy wielu ogląda transmisje Mszy przez telewizję i media, nie rodzi się pytanie: czy i gdzie jest Jezus obecny? W TV, w internecie, w kościele? Czy Jego obecność jest realna? A może wirtualna?
2021-04-17 16:06:08
miniaturka

Spotkanie online Polonijnej Rady Rodziny

Sobota, 17 kwietnia, była dniem intensywnej pracy duszpasterskiej nie tylko w poszczególnych ośrodkach polonijnych. W tym dniu miało miejsce spotkanie online Polonijnej Rady Rodziny, ukonstytuowanej w ubiegłym roku przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2021-04-18 09:29:23
miniaturka

Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym problemów świecie

„Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii lub, generalnie rzecz ujmując, z Biblii” – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej.
2021-04-18 10:51:25
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

„Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.
2021-04-18 13:39:40
miniaturka

Franciszek: nie istnieje chrześcijaństwo na dystans

Po raz pierwszy od miesiąca papież poprowadził południową modlitwę maryjną z okna Pałacu Apostolskiego, a nie z jego biblioteki, skąd była transmitowana przez watykańskie media. Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra mogli też wejść pielgrzymi.