Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-01 10:52
mk / KAI

Turcja: Erdoğan potępił prezydenta USA za jego słowa o ludobójstwie Ormian

W ostrych słowach zareagował prezydent Turcji na wypowiedź Joe Bidena sprzed kilku dni nt. ludobójstwa Ormian w państwie ottomańskim w 1915 roku. „Przejrzyj się w lustrze” – powiedział Recep Tayyip Erdoğan, odnosząc się do losów Indian w Stanach Zjednoczonych.

Autor/źródło: The Russian Presidential Press and Information Office /Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Jednocześnie na ręce ormiańskiego patriarchy Konstantynopola Sahaka II Maszaliana przesłał orędzie, składając – jak napisał – „hołd Ormianom ottomańskim, których straciliśmy w trudnych okolicznościach I wojny światowej”.

Okazją do wystosowania tego przesłania była przypadająca 24 kwietnia 106. rocznica zagłady Ormian w ówczesnej Turcji, czczona na całym świecie jako Dzień Pamięci o Ludobójstwie. Władze w Ankarze nie zgadzają się z taką nazwą i nie chcą uznać swej odpowiedzialności za śmierć w strasznych warunkach ok. półtora miliona Ormian w latach 1915-16. Na wszelkie działania innych krajów, które uznały i potępiły tamto ludobójstwo, władze Turcji odpowiadają ostrą krytyką, a nierzadko sankcjami gospodarczymi i politycznymi.

Akara przyznaje, że w czasie I wojny światowej na terenie ówczesnego imperium osmańskiergo zginęło wielu Ormian (choć znacznie mniej niż oni sami twierdzą), ale był to wynik wojny i ogólnego chaosu, który doprowadził później do upadku tego państwa i powstania dzisiejszej Turcji.

Również w swym orędziu do patriarchy Erdoğan ani nie użył słowa ludobójstwo, ani nie wspomniał o jakiejkolwiek winie swego kraju za zbrodnie sprzed ponad stu lat. Odwołał się natomiast do „wielowiekowego współżycia Turków i Ormian w Anatolii” i wskazał na przynależność wszystkich do tej samej rodziny ludzkiej, niezależnie od narodowości, religii, języka czy koloru skóry.

„Naszą wspólną kulturę wzbogacały i rozwijały wiedza i pot wielu lekarzy, inżynierów, prawników, przedsiębiorców i pracowników kształconych dzięki wkładowi społeczności ormiańskiej także w dziedzinie architektury, muzyki i sztuki” – stwierdził Erdoğan.

„Nie możemy pozwolić, aby Turcy i Ormianie zapomnieli o wiekach kultury współżycia” – dodał przywódca turecki. Wyraził przy tym ubolewanie, że „nie służą nikomu próby upolitycznienia dyskusji, które historycy winni prowadzić w sposób obiektywny, [a tymczasem] czynią z nich narzędzie ataku na nasz kraj”.

Patriarcha ormiański Sahak II w kilku oświadczeniach, zamieszczonych przez tureckie środki przekazu, wyraził smutek z powodu tego, że cierpienia Ormian i wspomnienia przodków są wykorzystywane w celach politycznych. Zaznaczył przy tym, że Erdoğan „jest jedynym mężem stanu w dziejach Republiki Tureckiej, który wydał orędzia na ten temat jako premier i jako prezydent”. Zdaniem patriarchy polityk pokazał w ten sposób, że podziela ból i szacunek Ormian wobec pamięci tych, którzy stracili życie na wygnaniu.

W zupełnie innym tonie był natomiast utrzymany komentarz Erdoğana do wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z 24 kwietnia. Ponownie użył on tam słowa „ludobójstwo”, które Biały Dom stosował już w przeszłości w odniesieniu do tragedii Ormian z 1915 r. Przed nim mówili tak Jimmy Carter i Ronald Reagan, ale później zarówno Georg H. Bush, jak i Donald Trump unikali tego określenia w swych wystąpieniach.

W pierwszej reakcji na te słowa prezydent Turcji wskazał 26 kwietnia na ich „niszczycielskie skutki” dla stosunków dwustronnych swego kraju z USA, widząc w decyzji Bidena uleganie „radykalnym elementom ormiańskim i środowiskom wrogim Turcji”. Słowa gospodarza Białego Domu „na temat bolesnych faktów, które przeżyli Ormianie, są pozbawione podstaw, niesprawiedliwe i sprzeczne z prawdą” – stwierdził Erdoğan. I dodał: „myli się ten, kto sądzi, iż Turcja pogrzebała ten ból i poszła dalej”. Niesłuszne jest klasyfikowanie bólu, „ale jeśli się chce tak robić, to my ucierpieliśmy najwięcej” – przekonywał szef państwa.

Przywołał również swą wcześniejszą propozycję powołania wspólnej komisji naukowców w celu zbadania „bolesnych wydarzeń z 1915 roku” na podstawie dokumentów także z archiwów tureckich. „Rozmawiajmy faktami, a nie tak, jak to uczynił prezydent Biden” – dodał Erdoğan, podkreślając, że Turcji nie można oskarżać o ludobójstwo. „Ten, kto mówi w tych kategoriach, niech spojrzy w lustro” – zaznaczył prezydent Turcji, dodając, że „wszyscy dobrze znają historię z Czerwonoskórymi”.

kg (KAI/FIDES) / Ankara/Stambuł

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-01 09:49:33
miniaturka

Bp Galbas o Kongresie Katolików i Katoliczek: jestem pomiędzy zachwyceniem a odrzuceniem

„Tematy poruszane na Kongresie są obecne w wielu innych środowiskach. Nie tylko są tam dyskutowane, ale także omadlane. Głos Kongresu jest więc na pewno ważny, ale nie wyłączny” – mówi bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.
2021-05-01 10:23:13
miniaturka

W 2020 świat wydał na broń najwięcej od czasów zimnej wojny

Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o światowe wydatki na wojsko i broń. Pomimo pandemii inwestycje militarne osiągnęły niespotykany w tym stuleciu poziom. Łącznie zwiększyły się o 2,6 proc., co daje aż 2 biliony dolarów przeznaczone na ten cel.
2021-05-01 10:47:53
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Św. Józef ukazuje nam wartość i godność pracy ludzkiej

Św. Józef, patron ludzi pracy, uczy nas, że gdy człowiek wykonuje pracę z sumiennością i zaangażowaniem, nadaje jej wartość i godność – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika, przypadającego 1 maja.
2021-05-01 11:33:56
miniaturka

Kongres 590 „Polska/świat startujemy!” już 5 i 6 maja

Kongres 590 odbywający się 5 i 6 maja pod hasłem „Polska/świat startujemy!” to kilkadziesiąt paneli i debat. Gośćmi specjalnymi będą m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz politolog dr Parag Khanna.
2021-05-01 11:43:41
miniaturka

Haiti: wszyscy uprowadzeni duchowni i siostry zakonne są już na wolności

Cztery ostatnie osoby spośród 10 uprowadzonych w Haiti, w tym 7 duchownych i osób konsekrowanych, odzyskały wolność w nocy z 29 na 30 kwietnia. Potwierdził to o. Jean Marie Rosemond Joseph, tamtejszy przełożony Towarzystwa Księży św. Jakuba.
2021-05-01 12:08:50
miniaturka

Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa

Stolica Apostolska ogłosiła 1 maja siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa. Łaciński tekst litanii wzbogacony o nowe siedem wezwań uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia. Polska wersja wezwań zostanie przygotowana, zatwierdzona i opublikowana przez KEP.