Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-18 09:27
mk / KUL

Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym problemów świecie

„Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii lub, generalnie rzecz ujmując, z Biblii” – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej.

Autor/źródło: unsplash.com

Rozpoczyna się XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny, który otwiera V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzeniom patronuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, od 18 do 24 kwietnia 2021 Kościoły w całej Polsce przeżywają czas skupienia się nad Słowem Bożym. „W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty. Zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej. One ukształtowały najpierw biblijnego Izraela, potem Kościół, a wreszcie nasze wspólnoty narodowe i społeczne. Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii, lub generalnie rzecz ujmując z Biblii” – tłumaczy ks. Marcin Kowalski.

Święta księga inspiracji

By przybliżyć Biblię, kontynuowane jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które otwiera celebrację Tygodnia Biblijnego. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego w roku 2017 zbiegło się ze świętowaniem 1050. rocznicy Chrztu Polski, tegoroczne – z 1055. rocznicą tego wydarzenia. „Można powiedzieć, że źródło chrzcielne, do którego Mieszko I wszedł prawdopodobnie w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, i w którym i my zostaliśmy ochrzczeni, to właśnie Ewangelia. Prawa i wartości w niej zawarte kształtowały nasze prawa i zwyczaje, kształtowały naszą literaturę, muzykę, naukę, odbijały się w architekturze i malarstwie, żeby stworzyć wielkie dziedzictwo kulturowe, któremu na imię Polska” – podkreśla biblista.

Ewangelia Marka i Rzym

Pada również zaproszenie do wspólnotowego czytania Biblii, szczególnie w rodzinach. Jak zaznacza ks. Marcin Kowalski, Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym przecież problemów i wyzwań współczesnym świecie. Daje nie tylko nadzieję, ale także bardzo praktyczne wskazówki, jak być przewodnikiem wiary dla swoich bliskich. Wskazuje wartości i kod postępowania moralnego, którego warto trzymać się w naszym płynnym społeczeństwie i czasach. „Na najbliższy rok proponujemy lekturę Ewangelii Marka połączoną w twórczy sposób z Księgą Mądrości. Ewangelia Marka to według współczesnych badań biblijnych najstarsza i pierwsza z Ewangelii, adresowana do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. Mówią one o tym, że w nasz ludzki, wielokulturowy, pełen polityki i układów sił świat weszła prawdziwa Mądrość z niebios, Chrystus, Syn Boży, który radykalnie zmienił naszą historię” – wyjaśnia biblista.

Rola KUL i młodzi

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tym roku objął swoim patronatem obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego. To właśnie Sekcja Nauk Biblijnych KUL prowadzi specjalistyczne studia biblijne, uczy języków starożytnych, organizuje konferencje oraz badania, w których uczestniczą uznani specjaliści z całego świata. „Troszczymy się także o popularyzację Biblii, czego dowodem jest kurs «Biblia w kulturze», który prowadzimy dla naszych studentów na wszystkich kierunkach. Nasi bibliści we współpracy z Dziełem Biblijnym tworzą programy telewizyjne i audycje radiowe w mediach ogólnopolskich, a wkrótce, myślę także, w naszej KUL-owskiej Akademii Nowoczesnych Mediów. KUL to doskonałe miejsce do studiowana i poznawania Biblii, które mamy nadzieję będzie promieniować na całą Polskę” – zaznacza ks. Marcin Kowalski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-17 14:36:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy w czasie, gdy wielu ogląda transmisje Mszy przez telewizję i media, nie rodzi się pytanie: czy i gdzie jest Jezus obecny? W TV, w internecie, w kościele? Czy Jego obecność jest realna? A może wirtualna?
2021-04-17 16:06:08
miniaturka

Spotkanie online Polonijnej Rady Rodziny

Sobota, 17 kwietnia, była dniem intensywnej pracy duszpasterskiej nie tylko w poszczególnych ośrodkach polonijnych. W tym dniu miało miejsce spotkanie online Polonijnej Rady Rodziny, ukonstytuowanej w ubiegłym roku przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2021-04-18 08:49:28
miniaturka

USA: dawni aborcjoniści przechodzą do walki z kulturą chrześcijańską

Fundacja Wolność od Religii (The Freedom From Religion Foundation – FFRF) z siedzibą w Madison, stolicy stanu Wisconsin, która w przeszłości walczyła o legalizację aborcji, obecnie rozpoczęła walkę z „wzorcami (patterns) chrześcijańskimi”.
2021-04-18 10:51:25
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

„Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.
2021-04-18 13:39:40
miniaturka

Franciszek: nie istnieje chrześcijaństwo na dystans

Po raz pierwszy od miesiąca papież poprowadził południową modlitwę maryjną z okna Pałacu Apostolskiego, a nie z jego biblioteki, skąd była transmitowana przez watykańskie media. Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra mogli też wejść pielgrzymi.
2021-04-18 13:51:42
miniaturka

Szef Centrum Analiz Strategicznych: gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej

Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa – poinformował w niedzielę szef CAS, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski. Według tych prognoz, gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej – dodał.