Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-27 14:24
mk

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w 2022 roku w Krakowie

Urna z prochami zmarłego rok temu kompozytora zostanie złożona w Panteonie Narodowym. Uroczystości zaplanowano na 29 marca 2022 roku. W imieniu rodziny K. Pendereckiego poinformował o tym Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Autor/źródło: Adam Kumiszcza /Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” – zaznaczył w komunikacie, przekazanym PAP.

Krzysztof Penderecki był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Był doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 29 marca 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Ze względu na pandemię pogrzebowa Msza św. odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii zmarłego w Krakowie i miała charakter zamknięty. Do czasu uroczystości państwowych urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Źródła: Radio Kraków, PAP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-27 10:13:48
miniaturka

Operacja „Kaplica”. Nieznane dokumenty KGB na temat inwigilacji Jana Pawła II

Wydane przez IPN dokumenty sowieckiego wywiadu pozwalają zrozumieć logikę trwających ponad dekadę zmagań papieża o wolność sumienia i prawa człowieka na Wschodzie. To pierwsza możliwość, by zapoznać się z dokumentami tej operacji.
2021-03-27 10:34:30
miniaturka

Komisja Dyscyplinarna ukarała prof. Budzyńską. „Zamach na wolność akademicką”

„Zarówno prof. Ewa Budzyńska, jak i jej obrońcy nie zgadzają się z orzeczeniem skazującym. W naszej ocenie stanowi ono zamach na konstytucyjną wolność akademicką” – podkreśla dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
2021-03-27 11:01:57
miniaturka

Bp Edward Kawa: To oczywiste, że mamy być wśród wiernych

„W historii były różne pandemie. Wówczas wielkie zadanie spoczywało na duszpasterzach. Musimy być z ludźmi w czasie kiedy nas najbardziej potrzebują” – powiedział w Radiu Plus Radom biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.
2021-03-27 16:01:52
miniaturka

Bp Bryl: Ufając, że miłość jest większa, niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie

Uroczysty ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu odbył się w sobotę. Podczas kazania duchowny prosił o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali w diecezji kaliskiej skrzywdzeni.
2021-03-27 16:13:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Minął rok. Trochę nauczyliśmy się żyć w epidemii, powstały szpitale i oddziały covidowe, są testy, szczepionki. Jednak sama epidemia nie odpuszcza. Niedziela Męki Pańskiej pozwala spojrzeć na związane z nią cierpienia w świetle drogi krzyżowej Pana Jezusa.
2021-03-28 09:10:43
miniaturka

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

W początkach Kościoła chrześcijanie gromadzili się na nocnym czuwaniu w Wigilię Paschalną. Ks. prof. Piotr Kulbacki z Wydziału Teologii KUL przypomina, że celebracja Wielkiego Tygodnia w formie, jaką znamy, ma swoje korzenie w Jerozolimie.