Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-01 14:24
mk

Osiemdziesiąty koniec świata w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat

Na łamach „International Journal of Global Warming” zebrano 79 prognoz zniszczenia świata spowodowanego zmianami klimatycznymi. W przypadku 49 z nich zapowiadany termin zagłady już minął. Do 16 innych pozostało tak mało czasu, że prawdopodobnie prognozy też się nie spełnią.

Autor/źródło: pixabay.com

Na artykuł Davida C. Rode’a i Paula S. Fischbecka, profesorów z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, zatytułowany „Apocalypse now? Communicating extreme forecasts”, zwrócił uwagę Grzegorz Górny.

W swoim tekście na wPolityce.pl publicysta zaznacza, że „International Journal of Global Warming” to „czasopismo zwolenników teorii mówiącej o antropogenicznych przyczynach globalnego ocieplenia, czyli osób uważających, że to działalność człowieka jest głównym źródłem zmian klimatycznych na Ziemi”.

Autorzy tekstu o apokaliptycznych prognozach zebrali wszystkie zapowiedzi klimatycznej zagłady z ostatniego półwiecza. Naukowcy brali pod uwagę tylko prognozy, które wskazywały konkretną datę lub konkretny horyzont czasowy katastrofy oraz zawierały konkretny opis przyczyn katastrofy, związany ze zmianami klimatycznymi (np. zatopienie największych europejskich miast przez podniesienie się poziomu oceanów albo miliardy ludzi umierających z głodu z powodu globalnej suszy). Autorzy wybrali zapowiedzi, które odbiły się szerokim echem na całym świecie i były powtarzane w mediach.

Kryteria spełniło 79 prognoz. W przypadku 49 z nich zapowiadany termin zagłady już minął. Do 16 innych pozostało tak mało czasu, że prawdopodobnie prognozy też się nie spełnią.

„Współczesny człowiek z poczuciem wyższości czyta o apokaliptycznych prorokach średniowiecza, wieszczących całą serię katastrof naturalnych, zwieńczoną zatraceniem dużej części ludzkości. Owi samozwańczy herezjarchowie głosili dokładnie to samo, co dzisiejsi politycy i naukowcy – że wystarczy tylko posłuchać ich rad, a unikniemy hekatomby. No cóż, ludzka łatwowierność jest taka sama w średniowieczu, jak i dziś” – podsumowuje G. Górny.

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-01 11:43:41
miniaturka

Haiti: wszyscy uprowadzeni duchowni i siostry zakonne są już na wolności

Cztery ostatnie osoby spośród 10 uprowadzonych w Haiti, w tym 7 duchownych i osób konsekrowanych, odzyskały wolność w nocy z 29 na 30 kwietnia. Potwierdził to o. Jean Marie Rosemond Joseph, tamtejszy przełożony Towarzystwa Księży św. Jakuba.
2021-05-01 12:08:50
miniaturka

Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa

Stolica Apostolska ogłosiła 1 maja siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa. Łaciński tekst litanii wzbogacony o nowe siedem wezwań uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia. Polska wersja wezwań zostanie przygotowana, zatwierdzona i opublikowana przez KEP.
2021-05-01 12:38:24
miniaturka

Wielka Sobota prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, obchodzą 1 maja uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie, a duchowni święcą pokarmy.
2021-05-01 14:57:21
miniaturka

Modlitewny maraton o ustanie pandemii

Rusza ogólnoświatowy maraton modlitewny w intencji ustania pandemii. Jego inicjatorem jest Papież Franciszek. Codziennie o godz. 18 w jednym z sanktuariów maryjnych będzie odmawiany różaniec, transmitowany za pośrednictwem watykańskich mediów.
2021-05-01 15:11:53
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jedność z Jezusem przynosi wiele owoców w życiu, ale niestety jest utracalna. Dlatego wszystko, co służy utrwalaniu tej więzi, jest czymś cennym, wszystko zaś, co tę więź osłabia – jest groźne i niebezpieczne.
2021-05-02 08:39:58
miniaturka

Uroczystości z okazji Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą

W niedzielę obchodzony jest Dzień Flagi RP oraz święto Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbędą się uroczystości z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.