Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-16 14:05
mk / Kongres 590

Drugie Forum 590 dotyczące morskiej energetyki wiatrowej za nami!

100 mld zł na inwestycje, 11 GW mocy z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tys. nowych miejsc pracy. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej, dotycząca sektora offshore. Czy polskie firmy wykorzystają szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?

Autor/źródło: Kongres 590

Podczas kolejnej edycji Forum 590 dyskutowali o tym przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich spółek energetycznych, firm prywatnych, agencji rządowych i eksperci.

Kluczowa rola administracji publicznej w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Podczas pierwszej debaty eksperci rozmawiali o tym, jak ważne jest stworzenie dobrych uwarunkowań prawnych oraz odpowiednich założeń do rozpoczynania inwestycji offshore.

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę, że kluczowe jest, to, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym Polska będzie wydawać około 100 mld zł i wygenerować 11 GW mocy zainstalowanej z offshore do 2040 r., wykorzystać potencjał rodzimych firm i przedsiębiorców oraz tworzyć nowe miejsca pracy w kraju. Wskazywał, że olbrzymi postęp w tej dziedzinie to szansa dla krajowych firm na co najmniej 50 proc. udział w tym projekcie. To również miejsca pracy dla prawie 80 tysięcy osób.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślił, że Polska jest dobrze przygotowana do procesu transformacji energetycznej. „Podjęliśmy działania w zakresie procesów inwestycyjnych – skupiliśmy się na przygotowaniu dobrego prawa, które zostało świetnie odebrane przez wszystkich interesariuszy” – mówił minister Zyska. „Przygotowaliśmy partnerstwo dla rozwoju energetyki wiatrowej, które skupia ponad 150 interesariuszy. Ponad 100 polskich firm pracuje na rzecz światowego łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej” – dodał minister. Zwrócił też uwagę, że według ekspertów do 2050 potencjał mocy zainstalowanej na farmach wiatrowych może wzrosnąć prawie trzykrotnie, osiągając 28 gigawatów i w stanowić nawet 50 proc. produkowanej energii.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zwrócił uwagę na ogromne wyzwania dla polskiej gospodarki, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna. Dla administracji rządowej tym wyzwaniem będzie przygotowanie legislacji i systemu wsparcia. „Planując inwestycje w morskie farmy wiatrowe stawiamy za główny cel, aby z tej wielkiej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm. PGE Polska Grupa Energetyczna będzie organizowała w najbliższym czasie kolejne spotkanie z potencjalnymi wykonawcami. Przedstawimy plan i harmonogram naszych postępowań, które będziemy realizowali w ramach inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zachęcam polskich przedsiębiorców, aby startowali w tych przetargach. My jako PGE zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby umożliwić im pozyskanie niezbędnej wiedzy, tak aby polskie firmy mogły złożyć najatrakcyjniejsze oferty” - mówił.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei zapowiedział, że Grupa Enea jest na drodze transformacji aktywów wytwórczych w kierunku zeroemisyjnym, a swoją przyszłość i rozwój wiąże przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii. Podkreślił ambitne plany w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a także prace nad nową Strategią Grupy Enea, która w jeszcze większym stopniu będzie podkreślała rosnące znaczenie OZE dla przyszłości sektora energetycznego.

Wszyscy uczestnicy panelu podkreślili, że przygotowanie dobrego prawodawstwa jest szansą na rozwój sektora offshore.

Inwestycje w offshore - jak polskie firmy mogą wykorzystać szansę zdobycia nowych kompetencji?

Zmiana sposobu produkcji energii na tzw. zieloną stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Pytania o jej wykorzystanie, ale również o narzędzia, jakie agencje rządowe mają do dyspozycji, aby wspierać rozwój polskich przedsiębiorców, były tematem drugiego panelu podczas Forum 590.

Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówił, że to co jest potrzebne polskim przedsiębiorcom, to posiadanie własnych technologii i know-how, które mogłyby zostać wykorzystane do konkurowania z zagranicznymi podmiotami. Podkreślał, że NCBiR uruchamia programy, dające możliwość finansowania badań i rozwoju nowych technologii m.in. w obszarze offshore.

Przedstawiciele firm prywatnych - Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion oraz Henryk Spierewka, prezes zarządu Elbud Katowice - zwrócili uwagę na to, że polskie firmy potrzebują nie tylko przyjaznego otoczenia prawnego, biznesowego, finansowego, ale przede zabezpieczenia swoich interesów poprzez najważniejsze instytucje rządowe. Bo kompetencje już mają.

Wyścig o zyski z offshore na polskim Bałtyku już się rozpoczął. Czy będziemy potrafili wykorzystać tę szansę dla rozwoju polskiej gospodarki? Czy skorzystają na tym polskie firmy? Na te odpowiedzi będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

W debatach wzięli udział: Artur Soboń, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych; Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska; Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury; Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.; Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Enea S.A.; Artur Michalski, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych; Włodzimierz Pomierny, Kierownik Projektu Morskiej Energetyki Wiatrowej, Agencja Rozwoju Przemysłu; Przemysław Kurczewski, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Łukasz Porzuczek, Prezes Grupy GeoFusion Sp. z. o.o.; Henryk Spierewka, Prezes Zarządu Elbud Katowice sp. z o.o.; Maciej Olczak, ekspert ds. offshore, Asia Connecting Center.

Współorganizator wydarzenia: Instytut Gospodarki Narodowej.

Partnerzy strategiczni: PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea Nowa Energia.

Partnerzy medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Forsal.pl, Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio, Polskie Radio 24, Rzeczpospolita, Energetyka24, Opoka.org.pl, NowyŚwiat24.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-16 12:35:36
miniaturka

Ksiądz na Titanicu. Zginął, służąc bliźnim

Minęło 109 lat od zatonięcia statku, który miał być niezatapialny. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku Titanic otarł się o górę lodową i zatonął. Wśród pasażerów był młody ksiądz – Józef Montwiłł z Suwalszczyzny. Zginął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej.
2021-04-16 14:13:00
miniaturka

Portugalia: ŚDM w Lizbonie otwarte dla wszystkich ludzi młodych

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, zaplanowane na lato 2023 roku, będą otwarte dla wszystkich ludzi młodych, nie tylko katolików. Mają mieć wymiar ewangelizacyjny. Poinformował o tym przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej bp José Ornelas.
2021-04-16 15:07:38
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Tak to w życiu bywa, że czasami po jakimś wielkim wydarzeniu, jakimś „cudownym rozmnożeniu chleba”, zdarza się nam przeżyć okres ciemności, „nieobecności” Boga i silnego wichru… Ważne, aby w tej sytuacji umieć dostrzec, że Bóg w rzeczywistości wcale nas nie opuścił
2021-04-16 16:36:34
miniaturka

Energia z bałtyckiego wiatru i łańcuchy dostaw

O rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i perspektywach tworzenia polskiego łańcucha dostaw w sektorze offshore, z Ireneuszem Zyską, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, rozmawia Janusz Grobicki.
2021-04-17 09:04:43
miniaturka

Dr Sutkowski: mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii

Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze, szczególnie w szpitalach, a do maja liczba zgonów będzie najprawdopodobniej duża.
2021-04-17 10:07:42
miniaturka

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP: zachęcam do szczepień

„Stanowisko Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Bioetycznych KEP to zachęta do szczepień” – podkreśla bp Józef Wróbel. Jak zaznacza, tekst jasno stwierdza, że z dostępnych w Polsce szczepionek można korzystać, choć produkcja niektórych z nich budzi zastrzeżenia etyczne.