„Apollo” w Londynie. Wyspiański po raz pierwszy przed międzynarodową publicznością

Witraż „Apollo. System Kopernika” – według projektu Stanisława Wyspiańskiego – zostanie zaprezentowany na wystawie „Młoda Polska: ruch odnowy sztuk i rzemiosł 1890-1918” w Londynie. „Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący” – mówi P. Ostrowski z Muzeum Witrażu.

Wystawa to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Narodowego w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

„Ten witraż to szczytowe osiągnięcie Wyspiańskiego. Stylistycznie jest zbliżony do «Boga Ojca»” – mówi w rozmowie z PAP Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu. „Po ponad stu latach od powstania jest uznawany za najbardziej oryginalne dzieło początku XX wieku. Pokazując «Apolla» szerokiej publiczności możemy dołożyć się do promocji naszego wielkiego mistrza" – podkreślił.

„Będzie to pierwsze spotkanie Wyspiańskiego z międzynarodową widownią. Artysta w najśmielszych marzeniach miał zamiar pokazania się szerokiej publiczności, ale startując z Krakowa nie miał wówczas szans, był ograniczony prowincjonalnością miasta i brakiem wsparcia Polski, której wtedy nie było na mapach. Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący” – mówi Piotr Ostrowski.

Witraż powstał na początku XX w. i był elementem wystroju siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. W styczniu 1945 roku został zniszczony – potłukł się w wyniku podmuchu, gdy Niemcy wysadzili znajdujący się w pobliżu skład amunicji. Zrekonstruowano go w 1972 roku. Kilka lat temu powstała druga rekonstrukcja witrażu (to ona pojedzie do Londynu).

Specjaliści z Muzeum Witrażu, chcąc jak najbardziej zbliżyć się do oryginału, musieli znaleźć odpowiedniego dostawcę szkła. „Oryginał «Apolla» był zrobiony ze szkła z niemieckiej huty. Podobnego materiału używamy przy wykonywaniu naszej repliki. Do zakładu przywieziono w dwóch partiach szkła z bawarskiej huty Lamberts w Waldsassen, która produkuje szkła witrażowe technologią stosowaną na początku XX w. – taką, z jaką stykał się Wyspiański” – mówił „Gościowi Krakowskiemu” w 2017 roku, pod koniec prac nad witrażem, P. Ostrowski.

W William Morris Gallery zostanie pokazanych ponad 150 obiektów związanych z Młodą Polską. Będą to obrazy, rysunki, fotografie, ale też meble, hafty, kilimy i ceramika artystyczna. Twórcy wystawy chcą zwrócić uwagę na na silne związki sztuki Młodej Polski z twórczością Williama Morrisa i artystów z jego kręgu.

Oprócz dzieł Stanisława Wyspiańskiego, odwiedzający londyńską galerię będą mogli zobaczyć prace Józefa Mehoffera, Henryka Uziembły i Vlastimila Hofmana. Na ekspozycji swoje miejsce będą mieli także Stanisław Witkiewicz, Karol Kłosowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 października. Będzie jej towarzyszyć anglojęzyczna publikacja „Young Poland: The Arts and Crafts Movement, 1890-1918”.

Źródła: PAP, Gość Krakowski

« 1 »

reklama

reklama

reklama